Kiedyś w internecie znalazłam czyjeś ćwiczenie z wahadełkiem dla grupy. Kobieta zapytała w co była ubrana danego dnia i podała 3 odpowiedzi.
A spodnie i koszulkę
B spódniczkę
C sukienkę
W zagadce wzięło udział kilkanaście osób. Zdecydowana większość odpowiedziała się za c czyli w sukienkę ale kobieta napisała, że poprawna odpowiedź to b spódniczka. I tak mnie wzięło na przemyślenia, że to nie możliwe by tyle osób na raz mogło się pomylić i że musi się za tym coś kryć. I tak doszłam do wniosku, że to nie wahadła się pomyliły tylko autor zagadki podał źle odpowiedzi. Dlaczego? Jeśli była ubrana w spódniczke to na górze też coś miała? Koszulkę, bluzkę, t shirt itp ale nie uwzględniła tego w odpowiedzi. Wahadełka pokazały więc odpowiedź c bo odpowiadała ona najbardziej rzeczywistemu faktowi. Nie mogła być ubrana przecież w samą spódniczkę. I tak mnie w tedy naszła refleksja jak ważne jest dokładne precyzowanie nie tylko pytań, ale też odpowiedzi ale także tego o co w ogóle nam chodzi.
Inny przykład jest związany z pytaniem o ciążę. Testy wychodziły pozytywnie, ale było podejrzenie, że to także problemy hormonalne. Wahadło pokazywało na tak,że jest ciąża, ale dopytując czy za około 9 miesięcy urodzi się dziecko pokazywało na nie. W kartach było widać problem zdrowotny związany z gospodarką hormonalną. Badanie u ginekologa to potwierdziło. Stąd wniosek, że warto zadawać kilka pytań dotyczących jednej/danej kwestii bo jedno pytanie może nas zmylić. Kilka pytań tak jakby tworzyć rozkład by mieć dokładną analizę problemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz